Sny w Starym Testamencie
W Starym Testamencie opisy snów są najczęściej równoznaczne z dosłownymi przekazami Boga lub aniołów. Takie sny nie wymagają interpretacji, bo śniący otrzymuje dosłowne boskie ostrzeżenie, rozkaz lub obietnicę.
Sen Abrahama
Księga Rodzaju, rozdział 20: Jedak Bóg zjawił mu się tej nocy we śnie i powiedział: "Umrzesz z powodu tej kobiety, którą zabrałeś, gdyż ona ma męża". A ponieważ Abimelek nie maił z nią stosunku, sytuacja dała się rozwiązać ugodowo".
Sen Jakuba - Bóg ujawnia swą tożsamość i obiecuje
Księga Rodzaju 28, 11-16 "Wziął więc z tego miejsca kamień i podłożył go sobie pod głowę, układając się do snu na tym właśnie miejscu. We śnie ujrzał drabinę opartą na ziemi, sięgającą swym wierzchołkiem nieba, oraz aniołów Bożych, którzy wchodzili w górę i schodzili na dół. A oto Pan stał na jej szczycie i mówił: «Ja jestem Pan, Bóg Abrahama i Bóg Izaaka. Ziemię, na której leżysz, oddaję tobie i twemu potomstwu. A potomstwo twe będzie tak liczne jak proch ziemi, ty zaś rozprzestrzenisz się na zachód i na wschód, na północ i na południe; wszystkie plemiona ziemi otrzymają błogosławieństwo przez ciebie i przez twych potomków. Ja jestem z tobą i będę cię strzegł, gdziekolwiek się udasz; a potem sprowadzę cię do tego kraju. Bo nie opuszczę cię, dopóki nie spełnię tego, co ci obiecuję». A gdy Jakub zbudził się ze snu, pomyślał: «Prawdziwie Pan jest na tym miejscu, a ja nie wiedziałem»."
Inkubacja Snów w tradycji żydowskiej
W Biblii często pojawia się termin "widzenie", który może oznaczać sen. Praktyka inkubacji snów w Starym Testamencie pojawia się przynajmniej dwa razy.
Sen Króla Salomona
Księga Królewska 3, 1-15: "1 Salomon spowinowacił się z faraonem, królem egipskim, gdyż wziął za żonę córkę faraona i sprowadził ją do Miasta Dawidowego, zanim dokończył budowy swego pałacu oraz Świątyni Pańskiej jako też murów okalających Jerozolimę. 2 Lud jednak składał ofiary na wyżynach, gdyż do tego czasu jeszcze nie została zbudowana Świątynia ku czci Pana. 3 Chociaż Salomon umiłował Pana, naśladując obyczaje ojca swego Dawida, jednak i on składał ofiary i palił kadzidło na wyżynach.
Salomon prosi Boga o mądrość
4 Król udał się do Gibeonu, aby tam złożyć ofiarę, bo tam była wielka wyżyna. Salomon złożył na owym ołtarzu tysiąc ofiar całopalnych. 5 1 W Gibeonie Pan ukazał się Salomonowi w nocy, we śnie. Wtedy rzekł Bóg: «Proś o to, co mam ci dać». 6 A Salomon odrzekł: «Tyś okazywał Twemu słudze Dawidowi, memu ojcu, wielką łaskę, bo postępował wobec Ciebie szczerze, sprawiedliwie i w prostocie serca. Ponadto zachowałeś dla niego tę wielką łaskę, że dałeś mu syna, zasiadającego na jego tronie po dziś dzień. 7 Teraz więc, o Panie, Boże mój, Tyś ustanowił królem Twego sługę w miejsce Dawida, mego ojca, a ja jestem bardzo młody. Brak mi doświadczenia!2 8 Ponadto Twój sługa jest pośród Twego ludu, któryś wybrał, ludu mnogiego, którego nie da się zliczyć ani też spisać, z powodu jego mnóstwa. 9 Racz więc dać Twemu słudze serce pełne rozsądku do sądzenia Twego ludu i rozróżniania dobra od zła, bo któż zdoła sądzić ten lud Twój tak liczny?» 10 Spodobało się Panu, że właśnie o to Salomon poprosił. 11 Bóg więc mu powiedział: «Ponieważ poprosiłeś o to, a nie poprosiłeś dla siebie o długie życie ani też o bogactwa, i nie poprosiłeś o zgubę twoich nieprzyjaciół, ale poprosiłeś dla siebie o umiejętność rozstrzygania spraw sądowych, 12 więc spełniam twoje pragnienie i daję ci serce mądre i rozsądne, takie, że podobnego tobie przed tobą nie było i po tobie nie będzie. 13 I choć nie prosiłeś, daję ci ponadto bogactwo i sławę, tak iż <za twoich dni>3 podobnego tobie nie będzie wśród królów. 14 Jeśli zaś będziesz postępować moimi drogami, zachowując moje prawa i polecenia za przykładem twego ojca, Dawida, to przedłużę twoje życie». 15 Gdy Salomon obudził się, uświadomił sobie, że był to sen. Udał się do Jerozolimy i stanąwszy przed Arką Przymierza Pańskiego, ofiarował całopalenia i złożył ofiary pojednania oraz wyprawił ucztę wszystkim swoim sługom."
Brak snów może być karą zesłaną przez Boga
Pierwsza Księga Samuela 28, 6: "Radził się Saul Pana, lecz Pan mu nie odpowiadał ani przez sny, ani przez urim, ani przez proroków. "
Podział snów wg Filona
- Sny, w których Bóg zapoczątkowuje ruch i w sposób niewidzialny sugeruje rzeczy dla nas niejasne, ale dla niego oczywiste
- Sny, w których nasz własny umysł porusza się wraz z umysłem wszechświata, wydaje się jakby nawiedzony i zainspirowany przez Boga, a więc zdolny przyjąć przedsmak i przewidywanie rzeczy, które mają nadejść.
- Sny, które rodzą się, ilekroć uśpiony duch sam wprawia się w ruch, wpada w ekscytację i dzięki mocy przeiwdywania płynącej z tej inspiracji przepowiada przyszłość.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz